Jdi na obsah Jdi na menu
 


morčata

30. 5. 2007

Historie

Již dávno předtím, než dobyli Jižní Ameriku Španělé, chovali morčata pro maso a kožešinu Inkové v oblasti dnešního Peru a Chile. Svědectvím této skutečnosti jsou mumifikovaná morčata nalezená ve vykopávkách inckých sídlišť. V 15. století zmiňuje své první setkání s ochočenými morčaty u jihoamerických indiánů a v 16. století tato zvířata popsal v knize o přírodě této oblasti biolog Conrad Bessner.

Morčata byla přivezena do Evropy, ale jako domácí mazlíčci se začali chovat až v 19. století. Po druhé světové válce přišla vlna obliby morčat, která trvá dodnes.

V dnešní době existuje mnoho různých plemen morčat, lišících se barvou, délkou i strukturou srsti.

Chov

Stejně jako při chovu jiných domácích mazlíčků je potřeba zajistit zvířeti vhodné podmínky a věnovat mu dostatek času. Morčata jsou zvířata společenská, zvláště samice je proto možné chovat ve skupině. Chovat dva (a více)samečky se většinou moc nedoporučuje, neboť se často kolem půl roku věku začínají prát a to i když jsou spolu odmalička. Existují ovšem i vyjimky kdy dva samečci spolu spokojeně prožijí celý život.
Vhodné obydlí pro 1 morče je klec o ploše minimalne 60×35 cm a výšce 35-40 cm.Ta by měla být umístěna ve světlém nepřetopeném pokoji. Dbejte na to aby v pokoji nebyl průvan a pokud možno se vyhněte i různým zdrojům hluku, např. televizi.
Je několik možností, jak morče ubytovat:

  1. Klec - asi nejčastější používané obydlí pro morčátka. Dá se koupit v každém zverimexu, momentálně je již i na trhu velká nabídka co do barev a velikostí. Mezi výhody patří snadná přenosnost, vzdušnost a jednoduché čištění, mezi nevýhody cena,nebezpečí průvanu( pro morčátka je průvan velmi nebezpečný) a také vyhazování podestýlky z klece.
  2. Plastbox-dosti podobný kleci, ale místo mříže je vršek plastový průhledný poklop. Díky tomu na morčátko netáhne a nevypadává ven podestýlka, ale zase je v plastboxu trosku horší ventilace( mřížka je jen zvrchu) a tak se musí častěji čistit, aby v něm nebyla příliš velká vlhkost.
  3. Akvarium-podobné výhody a nevýhody jako plastbox, navíc ale v něm bývá problém s upevněním napaječky a také čištění je těžší.
  4. Doma nebo na zakázku vyrobená ubikace- často využívané chovateli, ubytování obvykle vypadá jako skřín z lamina s šupliky z plexi nebo skla, někdy jen se sklem vysokým 25-30cm v přední stěně. Jednotlivé ubikace se lehce čistí,s morčátky se jednoduse manipuluje( proto se i lépe ochočují) a přitom nejsou vystavena průvanu. Také toto ubytování skýtá možnost variací a může se vhodně zakomponovat do vybavení bytu.Mezi nevýhody ovšem patří váha, díky čemuž se s celou sestavou špatně manipuluje, toto se ale dá částečně vyřešit např. kolečky.

 Strava


Morče dokáže sníst tolik stravy, kolik samo váží. Jeho potrava by měla být pestrá (hlavně v domácích podmínkách). Vhodné je krmit morče pravidelně. Morčata mají ráda zeleninu (např. rajčata, zelí, salát, mrkev, ředkvičky), nepohrdne ani čerstvou trávou nebo zrním či tvrdým chlebem (na obrušování zubů). Jako vhodný doplněk stravy morčat se prodávají různé granulované výrobky, které obsahují potřebné vitamíny, minerály apod., které by měly zajistit morčeti zdravý a delší život. Nejvhodnější tekutinou pro morčata je voda. Pokud morče nedostává vitamín C v zelenině, měl by se mu vitamin C přidávat do stravy, např do vody, protože morče si vitamin C nedokáže samo tvořit.

 Plemena morčat

Následující tabulka ukazuje dělení morčat podle barvy a struktury srsti. Zahrnuje pouze uznané formy. Můžeme se tedy setkat i s jinými typy morčat.

Barevné rázyStruktura srsti
agutialpaca
lososovéamerický crested
skořicovéanglický crested
stříbrnécoronet
šedéhladkosrsté
zlatémerino
jednobarevné formyperuánec
albínrex (teddy)
černá řadarozetové
černésheltie
čokoládovétexel
lilasaténové
krémovéangorské (jedná se o uznání)
slate blue 
bílé 
červená řada 
červené 
žlutohnědé 
šafránové 
béžové 
bílé 
vícebarevná morčata 
dalmatinská kresba 
holandská kresba 
japonská kresba 
ruská kresba (himálajská) 
tříbarevné 
želvovinové 
želvovinové s bílou 
šiml 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář